Motocyklowe Państwa-Miasta

Motocyklowe Państwa-Miasta to gra taka jak Państwa-Miasta, tylko bez Państw i Miast. :-) losuje się literę (używamy też liter X, Y, no bo Yamaha XJ600 też musi mieć szansę) i wpisuje do kolejnych rubryk zaczynające się na tę literę nazwy/pojęcia z branży motocyklowej:

1. marka
2. model
3. część/podzespół
4. akcesoria i narzędzia
5. odzież
6. zawodnik

Zasady
: (te podane kursywą można pominąć w wersji dla początkujących)
# W nazwach składających się z dwóch części liczą się obie części (np Harley Davidson może być i w H i D, klucz dynamometryczny i K i D, ale tam gdzie nie ma spacji liczy się tylko pierwsza litera (np. Goldwing - tylko G)
# Diakrytykę się pomija - śrubka jest do S, łańcuch do L, Öhlins do O.
# Podając model należy zaznaczyć do jakiej należy marki. Motocykle customowe też się liczą (Elektryczna Julia RS600, Honda Franca)
# w nazwach modeli liczą się zarówno oznaczenia literowe (CBR) jak i nazwy (Fireblade). Podając oznaczenie literowe trzeba podać również pojemność (CBF500).
# w rubrykach 3, 4 i 5 podać można zarówno nazwy (honorowane są również slangowe), jak i producentów. Np. 2. części na B - "biegałka", "skrzynia biegów", "budziki", "Bridgestone". 3. Akcesoria/narzędzia na G - "GIVI" (producent kufrów), "Garmin" (marka nawigacji motocyklowej), "gmole", "grzechotka" (klucz). 4. odzież - zarówno producenci odzieży ("Shima") jak materiałów ("Scotchlite", "Sympatex") i typowo motocyklowe elementy odzieży ("kask", "protektory" "slider") no ale jak ktoś wpisze "kieszeń" to już przesada :-)
# niektóre pojęcia będą pasowały i do 2. i do 3. - (np. przewody hamulcowe to raczej do dwa ale przewody w stalowym oplocie to do 3; z kolei producenci elementów obowiązkowych ("Pirelli") do 2, ale akcesoryjnych do 3 ("Öhlins")
# Zawodnik - podać trzeba i nazwisko i imię, ale liczy się tylko nazwisko (obie części, jeśli jest dwuczęściowe - "Rafał Dziki Sereda" zarówno D, jak S) lub w przypadku stunterów i gymkhanerów również xywa ("Stunter13", "Smelka") (wtedy nazwiska i imienia nie trzeba podawać)
# Jeśli nazwa zaczyna się od cyfry to honoruje się pierwszą literę ("4Biker" - B)

Punktacja - a po co... przecież to dla zabawy i edukacji... no ale jak ktoś musi to jak w Państwach-Miastach. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwa-miasta

# Jeśli nazwa modelu powtarza się u różnych producentów (Daytona, Scrambler) to wówczas gdy dwaj gracze podają różną markę, nie liczy się to jako odpowiedź powtarzająca się. Tak samo z nazwiskiem sportowców: Marc i Alex Marquez albo Aleix i Pol Espargaro to dwie różne odpowiedzi.
# Jeśli dwóch graczy poda nazwę slangową i oficjalną tej samej rzeczy to uznaje się to za odpowiedź powtarzającą się (hebel i hamulec, amor i amortyzator, kiera i kierownica).
#Można wpisać więcej niż jedną odpowiedź żeby uniknąć powtarzania się z innymi graczami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz